
Het Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) heeft zijn verwachtingen voor de ontwikkeling van de temperatuur op Aarde bijgesteld. In het meest vergaande scenario zou de temperatuurstijging ten opzichte van de pre-industriële periode in het jaar 2100 oplopen tot 4 tot 6 graden Celsius. Er wordt nu een stijging van nog slechts ca 3,5 graden verwacht, waarvan inmiddels 1,5 graad is gerealiseerd. Dat betekent dat de effecten van de temperatuurstijging, zoals stijging van de zeespiegel, ook zullen meevallen.
Belangrijk nieuws zou je zeggen, aanleiding voor een zucht van verlichting. Maar dan kent u de klimaatwereld niet. Als we Maarten Keulemans mogen geloven is het nieuws daar als een bom ingeslagen (zie de Volkskrant van 4 mei j.l.). Dat de wereld minder gevaar loopt is kennelijk minder interessant dan dat er minder met opwarming kan worden gedreigd.
Zoiets verbaast je niet van een wereld waarin het Donald Pols lukte een belangrijke positie te veroveren. Milieuactivisten baseren hun gevoel van eigenwaarde op een geloof in rampen dat dat van anderen overtreft. Maar dan moet het IPCC natuurlijk geen roet in het eten gooien. In zijn boek Feitenkennis heeft Hans Rösling laten zien dat de meeste mensen geneigd zijn tot een veel somberder beeld van de wereld dan de feiten rechtvaardigen.
Wie dat beeld niet deelt maakt de indruk zich te weinig gelegen te laten liggen aan het leed van de wereld, en is dus een slecht mens. Tegelijkertijd laat hij de gelegenheid voorbij gaan anderen te kapittelen over hun milieuvijandig gedrag.
Maar niet iedereen denkt zo. Er bestaat ook een groep van klimaatontkenners, die niet wil geloven dat de temperatuur op Aarde stijgt, en zeker niet dat verbranding van fossiele brandstoffen daar de oorzaak van is. Het aantrekkelijke van die overtuiging is dat er dan ook geen enkele reden is je eigen gedrag aan te passen.

Aarde warmt wel op
Toch valt niet te ontkennen dat de Aarde opwarmt. Alleen al de schade die het toerisme in wintersportgebieden ondervindt omdat er steeds minder sneeuw ligt, laat dat zien. En die temperatuurstijging gaat gepaard met een stijging van de concentratie broeikasgassen. En dat is geen toevallige samenhang, want die samenhang ontstaat omdat moleculen van broeikasgassen uitgestraalde warmte absorberen die daarna deels weer teruggaat naar de Aarde. En hoe meer van die moleculen er zijn hoe meer warmte er wordt teruggekaatst. Zonder dit verschijnsel zou het op Aarde onleefbaar koud zijn.
Toch word je op X (voorheen Twitter) geconfronteerd met veel ongeloof in het broeikaseffect. Dat ongeloof lijkt nog toegenomen nu het IPCC afstand heeft genomen van het meest ernstige scenario. Dat zou laten zien dat dat hele broeikaseffect maar onzin is. Maar wat het in werkelijkheid laat zien is dat klimaatbeleid wel degelijk effectief kan zijn. Niet zo effectief als we zouden willen, maar wel effectief genoeg om het ergste scenario te kunnen voorkomen.
Maar daar willen de klimaatontkenners niet van weten, en het lijkt erop dat de milieubeweging het eigenlijk met hun eens is. Want die wil angst aanjagen in plaats van hoop geven.
Daarom is de milieubeweging ook tegen kernenergie. Dat is veel effectiever en veel milieuvriendelijker dan al het geklungel met windmolens. Maar stel je voor dat we zo de verdere opwarming van de Aarde definitief kunnen voorkomen. Waar moet Donald Pols dan weer een baan zoeken?
———-
Donald Pols is getekend door Henk Klaren.
